Autotec 2006, BMUE ...

3. - 4. 6. 2006


Veletrh Autotec je mezinárodní výstava užitkových automobilů, příslušenství a servisní techniky. V zemích střední a východní Evropy je Autotec ojedinělá akce, prezentující užitkové vozy. Kromě automobilů se zde již po několikáté představily i autobusy, městské i zájezdové.
Letošní výstava byla zaměřena na alternativní pohony a možnosti jejich využití. Už po vstupu do areálu tak každého zaujaly autobusy, zajišťující kyvadlový rozvoz po výstavišti. Všechny samozřejmě s alternativním pohonem.

Fotogalerie a článek je rozdělen do několika sekcí:
A U T O T E C   2006 Brno Město Uprostřed Evropy MHD Brno
Vystavené vozy Doprava v areálu (CNG a vodíkový bus) Ukázka vyproštění autobusu

1


   
SOR  (NB18 a NB12)
Autobusová firma SOR Libchavy představila na Autotecu novou sérii autobusů nízkopodlažní konstrukce.
  NB 18: Tento městský kloubový nízkopodlažní autobus o délce téměř devatenáct metrů je nejdelší nabízený kloubák u nás. První autobus této série uveze asi 175 lidí rychlostí až 80 km/h. Vybaven je motorem IVECO Curcor 8 o výkonu 243 kW a šesti stupňovou převodovkou s retardérem. Na přání lze autobus vybavit třeba klimatizací řidiče, informačním systémem. SOR též nabízí úpravy na přání „vyššího kalibru“, například variantní uspořádání dveří nebo sedadel, čímž vychází zákazníkovi maximálně vstříct.
  NB 12: Sólo verze NB 18, na délku má něco málo přes dvanáct metrů. Pro pohon autobusu slouží motor IVECO Tector s výkonem 194 kW, převodovka je, stejně jako u NB18, šestistupňová. Obsazenost je samozřejmě nižší, autobus přepraví rovnou stovku lidí.
Mimo tyto dva dlouho očekávané autobusy SOR předvedl i zájezdové vozidla, jako LH 10,5. Prezentovala se i společnost Evobus, jíž SOR dodává kastle pro autobusy na stlačený zemní plyn.

Propagační letáky - SOR NB18: strana 1 , strana 2,   SOR NB12: strana 1, strana 2

Nový (první) kloubový autobus SOR
Interiér Pracoviště řidiče
 
SOR NB12
 
Interiér  
       

IrisBus

   

  Koncern Irisbus se prezentoval autobusy natřenými do modré metalízy. Největším lákadlem na jejich stánek bylo představení nového meziměstského autobusu Crossway a Arway.
  Crossway se vyrábí v několika délkových provedeních - 10,6 ; 12 a 12,8 metrů, Arway potom ve 12 a 12,8 metrů dlouhé verzi. Oba typy autobusů jsou samozřejmě vybaveny motorem, splňující normu Euro IV, Crossway je osazen motorem IVECO Tector 6, Arway pak IVECO Cursor 8. Všechny autobusy jsou vybaveny šesti stupňovou převodovkou, Arway navíc s posilovačem.
Počet míst závisí na uspořádání interiéru, hlavně místa pro kočárek. Maximální obsaditelnost je 59 cestujících, minimální 49. U desetimetrového Crosswaye je to 41 až 45 lidí.
  Dále byl představen autobus Citelis, vyrobený v Annonay. Od českých vozů se ličí hlavně vícebarevným displejem nebo odlišnými sedačkami. K vidění byl též minibus Karosa Daily nebo autokar Karosa Domino.
  Společně s Irisbusem se prezentovala také Škoda se svým modelem 25Tr, určeným pro Bratislavu.

- - - - -
Stánek Irisbusu - nejen pěkné autobusy:-)    
    Citelis

 
  25Tr  
       

   SOLARIS

Stánek polského výrobce byl pro mnohé zklamáním. Solaris má široké spektrum výrobků, městských i zájezdových, ale Autotec svým významem silně podcenil.

Na stánku byl k nahlédnutí pouze trolejbus Trollino 18 s poněkud nevhodně udělanými polepy. Trolejbus jezdí pod číslem 3801 v Ostravě. Je to jednomotorový vůz (existuje i provedení dvoumotorové) s asynchronním motorem o výkonu 250 kW. Vůz je též vybaven pomocným dieselagregátem o výkonu 100 kW.

Venku pak na CNG jezdilo Urbino 12, kterému body ubíraly tvrdé sedačky (vyloženě dřevo potažené látkou).

   TEDOM

Firma Tedom dříve vyráběla pouze motory a zabývala se energetickými projekty. V uplynulých letech ale přišla s novinkou. Jde o nový autobus Tedom 123 D a Tedom 123 G (D-dieselový, G-plynový). Oba autobusy se od sebe liší pouze typem pohonu.

Skelet je vyroben převážně z nerezové oceli a je vybaven motorem vlastní produkce o výkonu 210 kW a šesti stupňovou převodovkou firmy ZF, která dodala i nápravy. Obsaditelnost autobusu je 90 lidí, z toho 33 sedících. V autobuse je velký počet sedaček v NP části – 14.

-

V pavilonech brněnského výstaviště se prezentovaly ještě další, převážně zájezdové autobusy různých firem, jako například Man Lion’s Coach, Bova, Volvo, SolBus a další. Ke dvoum Citarům, jezdících na okružní lince se přidalo ještě jedno, ukazované návštěvníkům v pavilonu.

- - - - -
Luxusní zájezdová Bova
Solaris Trollino 18 Expozice fy. Tedom Man
 
Mercedes - Citaro Beulas v barvách Student Agency  
       

Ostatní

   
- - - - -
 
Stánek - fy BUSE Blansko Tatra... ...a jiné neméně zajímavé expozice  
 

Dušan Kunovský ©2006