Chomutov  a  Jirkov

14. 10. 2006


Něco málo z historie:

MHD v Chomutově je zajišťována trolejbusy a autobusy. Zatímco autobusy slouží svým cestujícím už necelých 80 let, trolejbusová historie je o hodně kratší; první z 25 trolejbusů Škoda 15Tr vyjel do ulic před jedenácti lety. Chomutovský provoz je nejmladší v republice.
Dopravní podnik města Chomutova vznikl v roce 1989 z bývalého ČSAD. Původní záměr vzniku DP byla výstavba tramvajové rychlodráhy, která se však nakonec neuskutečnila (stopy po výstavbě jsou dodnes patrné v Jirkově). ČSAD, ze kterého DP vznikl, však nakonec také pohltil. Od roku 1996 provozuje městkou, linkovou, dálkovou i zájezdovou dopravu v okolí Chomutova společnost Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova. Prvky ČSAD však mnohdy zůstaly, například neprovázanost linek, nepřestupný tarif, nástup předními dveřmi a další.

Provoz a vozy:

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova (DPCHJ) zajišťuje dopravu celkem na deseti trolejbusových linkách. Linky 20-23 obsluhují pouze Chomutov (Tyto linky však končí na sídlišti Písečná, odkud je to do Jirkova doslova pár kroků), linky 30-35 zajíždí až do Jirkova.
DPCHJ vlastní celkem 25 trolejbusů Škoda 15Tr a nově i pět trolejbusů Solaris Trollino 12, kvůli kterým jsem jel do Chomutova výlet.
Už na první pohled zaráží délka trolejbusů, ve městě plném kloubáků se objevilo pět sólo vozů. Hlavně v počátcích si cestující stěžovali na nízkou kapacitu, díky kterým měly Trollina zákaz jezdit na Jirkovské linky. Situace se nyní trochu uklidnila a Trollina lze potkat na méně vytížených kurzech po celém městě, nejčastěji však zajíždějící na linky k poliklinice.
Nové trolejbusy od Solarisu jsou dvanáctimetrové a zároveň to jsou první vozy na napětí 750 V v provedení třetí generace. Oproti „klasické“ třetí generaci se však odlišuje komínem (který jinak ve vozech 3. generace není). Motor je v komínu, díky čemuž vůz získal obrovské místo pro kočárky. Zároveň však mají Chomutovské vozy lišty, za kterými se schovávají dvě součástky - statický měnič a klimatizaci kabiny řidiče, jinak je střecha prázdná, mezi další nadstandartní výbavu patří i poloautomatické stahováky sběračů.
U DPCHJ dostaly trolejbusy přidělené čísla 101-105, což jsou zároveň jejich výrobní čísla.
Kromě pěti trolejbusů byly součástí i autobusy, které opět dodal polský Solaris. Jedná se opět o dvanáctimetrové verze a jsou to jedny z prvních úplně nových autobusů nakoupených DPCHJ, většina byla dodána jako zánovní z různých měst.
Dopravní podnik, kromě příměstské a dálkové dopravy, provozuje i čtrnáct městských linek, na kterých lze potkat Urbina bez větších potíží a to v obou městech, Chomutově i Jirkově.

 
Poblíž smyčky Písečná Poliklinika Palackého ul. ... ... a odbavení cestujících výjezd z AN Chomutov
Interiér 008 ST12 - 101, Palackého AN Chomutov Zahradní ul. Písečná, zdrav. středisko
Jirkov, Horník Poblíž smyčky Písečná SU12 - Železárny... ... Palackého exHousa 734
 

 

Dušan Kunovský, Vojtěch Cekota ml.   ©2006